keramická pec

ANEB JAK SI KAMNÁŘI HRAJÍ ..... S OHNĚM

gotická kamna

Dalším zajímavým zadáním byla kachlová kamna do krásně stylově zrekonstruovaného gotického domu na náměstí. Kamna měla vyhřát velkou chladnou místnost s metrovými kamennými zdmi a okny na sever. Požadavek byl přikládat v co největších periodách. Tedy co největší akumulace, co nejvyšší účinnost spalování ale vzhled a designové provedení čistě zapadající do gotického prostředí.

Navržené topidlo má ručně vyrobené kachloví částečně formované do dřevěných, ručně řezaných forem, částečně točené na hrnčířském kruhu. Pálené v peci na živý oheň. Neglazované. Stejně jako se to dělalo v době gotiky.

Kamnářská technologie vložená dovnitř kamen však odpovídá době vzniku, tedy 21. století. Spalovací komora je šamotová, stavěná z produktové řady firmy RATH. Jedná se o "Biotopeniště" třetí generace. Tedy pro laiky maximální účinnost spalování, robustní konstrukce, vysoká životnost. Toto ohniště je přes keramicko-sibralovou redukci napojeno na KMS - tahový systém firmy ORTNER. Tedy pro laiky mnohokrát větší akumulační schopnost a mnohem rychlejší přenos tepla, než u běžného kamnářského šamotu. Přirozeně, že  výrazně vyšší životnost. V praxi kamna vybavená tímto tahovým systémem hřejí na plný výkon již půl hodiny po zatopení. Přitom jejich akumulační schopnost je výrazně větší, než u běžných kamen o stejné hmotnosti.

Spalovací komory s přívodem vzduchu jinou cestou než přikládacími dvířky (což biotopeniště bezesporu jsou) musí mít prosklená dvířka, aby byla možná kontrola spalovacího procesu. Prosklená dvířka však pro gotická kamna nepřichází v úvahu. Tento rozpor se vyřešil většími ručně kovanými dvířky předsazenými před vlastní prosklená dvířka ohniště. Tak po dobu hoření jsou kovaná dvířka otevřená a po vyhoření paliva se zavřou. Celkový dojem z gotické repliky je bezvadný.

Kamna se stavěla dva týdny ve dvou lidech.